Karanténa s teenagerem je ohromná příležitost

„Štěstí je, když jsou všichni tvoji blízcí zdraví. Všechno ostatní se dá opravit, vyhodit, koupit…“

Nebojte se, nechci psát převážně o strachu a ohrožení v této nezvyklé situaci. Chci psát o ohromné příležitosti, jak v takové době zase navázat důvěrnější vztah se svými dospívajícími dětmi.

Na sociálních sítích koluje krásné zamyšlení. Původního autora neznám, ale trefně popsal současný stav. S dovolením si jeho slova půjčím, protože by byla ohromná škoda, kdybyste si je nemohli přečíst také.

Lidstvo dostalo přesně tu nemoc, jakou potřebovalo..
Přestali jsme si vážit zdraví, a proto jsme dostali takovou nemoc, abychom si uvědomili, na čem nejvíc záleží.

Přestali jsme si vážit přírody, a proto jsme dostali takovou nemoc, aby nám pobyt v ní byl vzácný.

Přestali jsme fungovat v rodině, a proto nás tato nemoc zamkla do našich domovů, abychom se mohli znovu naučit fungovat jako rodina.

Přestali jsme si vážit starých a nemocných, a proto nám byla dána tato nemoc, abychom si připomněli, jak jsou zranitelní.

Přestali jsme si vážit zdravotníků a lékárníků, abychom zjistili, jak jsou nepostradatelní.

Přestali jsme mít respekt k učitelům, a proto tato nemoc uzavřela naše školy, aby si rodiče mohli vyzkoušet sami roli učitelů….

Mysleli jsme si, že si můžeme všechno koupit, být kdekoliv a s kýmkoli, a proto jsme dostali tento druh nemoci, abychom si uvědomili, že to není samozřejmost.

Mamon nám zamotal hlavu, volný čas jsme trávili v nákupních centrech, proto nám je tato nemoc zavřela, abychom pochopili, že si štěstí koupit nemůžeme.

Zaměřili jsme velkou pozornost na náš vzhled a porovnávání se navzájem, proto nám tato nemoc zakryla tváře, abychom pochopili, že tam naše krása není….

Mysleli jsme si, že jsme vládci této zem, a proto jsme dostali tuto nemoc, aby nás něco miniaturního, co ani není vidět, mohlo zkrotit, dát nám příručku a trochu pokory..

Tato nemoc nám bere hodně, ale zároveň nám dává možnost se toho tolik naučit a pochopit, co je v životě nejdůležitější.

Co vy na to?

Teď je jedinečná možnost zpomalit, přemýšlet, srovnat si životní hodnoty. Navázat zase kontakt se svými dětmi, zkusit se na ně naladit.

Naše konverzace se nemusí smrsknout jen na otázku, jestli mají všechny školní úkoly hotové, proč zase sedí u televize, mobilu nebo počítače a proč jsou tak líní a s ničím nám nepomůžou.

Chápu, chvílema můžeme mít všichni ponorkovou nemoc a můžou vznikat konflitky. I to k životu patří a není to nic nenormálního nebo špatného. Otázka je, jak z nich budeme umět vybruslit a jaké ponaučení si  z nich odneseme pro příště.

Zatímco menší děti bývají nadšené z toho, že dělají s rodiči různé činnosti, pro teenagery je to jinak. Mnozí doma „trpí“ a chtěli by být raději se svými vrstevníky.

Je to prostě životní etapa a je to v pořádku. Chtějí se odpoutat od rodičů, ale to neznamená, že je mají méně rádi. V této době dochází ke změně citové vazby, ne k jejímu zrušení.

I naše dospívající děti sledují s obavami tuto dobu. Mají strach. Co by bylo, kdyby… Kdyby táta nebo máma (nedejbože ne) museli do nemocnice. Raději nemyslet na nic horšího. Co by bylo s nimi? Co všechny ty plány? A jak mrzí každá hádka nebo škaredé slovo, které bylo pronesené a nejde vzít zpátky.

Pro některé rodiny šok, pro některé rodiny nic nového. Být spolu, dlouho a často.

Konečně máme příležitost proniknout do světa našich dětí a povídat si. Anebo spíše naslouchat. Zbytečně nemluvit, nemoralizovat a nepoučovat.

Málokterý rodič je nadšený ze sociálních sítí, na kterých jsou naši potomci jako ryby ve vodě. Ale…

Možná vaše děti dělají pokusy a chtějí vás pozvat do svého světa. Třeba s vámi společně sledovat video na youtubu, které se jim líbí a které „frčí“ mezi mladými.

Chyťte se příležitosti a podívejte se s nimi. Někteří youtubeři mají videa vtipná a nenásilně poučná, jiná prostě jen pobaví. Nejde o video. Jde o moment, kdy se naladíte na své dítko a zasmějete se s ním.

I my jsme jako mladí sledovali filmy nebo seriály, které dnes hodnotíme jako ztrátu času. Ale tenkrát jsme tím žili.

Zkuste své dítě hned neodpálkovat slovy, že na hlouposti nemáte čas, že je to trapné nebo zbytečné. Zkousněte ironické poznámky,  kritiku nebo poučování.

Užijte si ty společné chvíle. Nalaďte se na humor, obrovským obloukem se vyhněte ironii. Můžete společně vařit oběd, upéct buchtu nebo pizzu, přesazovat kytky, sedět na zahradě a diskutovat o tom. Možná budete žasnout, jaké má váš potomek inteligentní postřehy.

Když si odpustíme všechny naše „komunikační neřesti“, máme větší šanci, že se dítě rozpovídá a vy budete překvapeni, co všechno ví, co ho zajímá, jaké má názory. Pokud nás k sobě pustí a my ho hned nezdeptáme dospěláckými poznámkami, máme zaděláno na důvěru a vzájemné přijetí.

A hlavně nám přibudou plusy na naše konto dobrých vztahů, ale to si nechám na jindy.

Budu ráda, když vám alespoň v něčem pomůžou mé blogové články o teenagerech. Pokud byste ale chtěli vědět více, pořiďte si e-book „Jak (ne)mluvit s teenagery, aby nás brali…“

A jestli chcete pochopit chování a prožívání teenagerů, nabízím e-book „Pomóóóc, máme doma teenagera!!! aneb Tahák pro rodiče“. Při zadání slevového kódu SOS ho až do odvolání můžete získat už za 300 Kč.

Na trhu je spousta úžasných knížek s užitečnými radami a určitě stojí za to si je prostudovat. Možná už vám ale na čtení rozsáhlých publikací nezbývá čas nebo energie.

Tady vám čtení zabere jen zlomek času, protože jsem už pro vás vybrala důležité informace, které vám budou pomáhat v každodenním životě.

Zkusme nepromarnit tyto dny. Je to opravdu veliká zkouška i příležitost pro naše vztahy.

Možná máte dobrou zkušenost z vlastního života a chtěli byste se o ni podělit, možná byste se chtěli dozvědět více o nějakém konkrétním tématu. Budu ráda, když mi napíšete na e-mail zezivota@renataslavikova.cz a podělíte se o své radosti i starosti.

Pokud článek může někomu pomoci, sdílejte.

Renata Slavíková
„Jsem průvodkyně nástrahami rodinného a školního života. Pomáhám rodičům školáků a studentů nahlédnout do dětské duše, aby mohli pochopit „PROČ“  a najít cestu „JAK“ …    Jsem také autorkou e-booků "Velká kniha pro rodiče - Teenager", "Jak (ne)mluvit s teenagery, aby nás brali...", "Proč tresty nefungují aneb Tajemství výchovy teenagerů", "Proč se dětem ve škole nedaří? aneb I Albert Einstein měl poruchu učení!" Můj příběh si můžete přečíst tady >>               

Pomoc můžete hledat tady nebo v článcích na blogu.

Pětadvacítka pro rodiče (nejen) teenagerů

aneb

Malé rady s velkými účinky

Jak vycházet se sými teenagery? „Pětadvacítka“ je povolený minitahák, kde jsou pro rodiče sepsané malé rady s velkými účinky. Máte rádi AHA momenty? Tak si  zdarma stáhněte svou Pětadvacítku:)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.