Poraďte dětem, jak uchopit neúspěchy a pády v životě

Tak přesně toto jsem potřebovala. Téma s velkým T, paráda! 

Je to náhoda? Ale náhody přece neexistují. Proto se ke mně dostal článek, který jsem vnitřně potřebovala. Byla jsem v situaci, kdy mě blízký člověk požádal o radu v těžké životní situaci a já hledala vhodnou odpověď.

Po přečtení mě hned napadlo, že nejvhodnější by byla právě slova ze zmíněného článku. Toto bychom se měli učit a předat to i našim dětem. Byl by to ten nejužitečnější dar do života.

Ve školách se učí spoustu věcí, které děti opravdu v životě nikdy neuplatní, a přesto se na nich lpí. Ale co takhle připravovat je na obtížnost života? Jak uchopit neúspěchy a pády?

Málokdo si s tím umí poradit, a proto vnímáme kolem sebe příliš mnoho přecitlivělých a lehce zranitelných lidí.

Podobné rady čteme dnes a denně, ale nevíme, odkud pramení.

O co jde? Nebudu vás už déle napínat. O filozofický směr stoicismus. Nelekejte se a dočtěte článek až do konce, určitě to nebude ztráta času. Nechci psát o nezáživných a sáhodlouhých složitých úvahách. Jen vám trochu shrnu výše zmiňovaný článek a sami přijdete na to, proč je dobré být stoikem.

Kdybychom totiž uměli používat principy stoicismu v praxi, ubylo by mnoho zbytečného trápení! Opět jde o myšlenky, které člověk podvědomě ví, ale potřebuje si to přečíst černé na bílém, aby si je mozek lépe uvědomil.

Vyznavatelé stoicismu totiž nabízejí přímé rady, jak zvládat úskalí života a být šťastnější. Donutí vás přemýšlet nad vaším přístupem k životu, uvažováním nad problémy či starostmi.

Znám pár lidí, kteří mají super odpovědi na „slovní útok“ a dovedou okamžitě smečovat v jakékoliv situaci. Mě ty nejlepší odpovědi napadají až několik hodin poté. Vím, zbytečně o tom přemýšlím a plýtvám vzácnou energií, kterou jsem mohla využít daleko smysluplněji.

Když je na nás nějaký člověk nepříjemný, vypovídá to více o něm než o nás. Nejlepší strategie je tedy nebrat si nic osobně. Někdo to má v povaze, super. Někteří k tomu musí dospět delší životní cestou, ale do té doby se hodně nad vším zbytečně trápí.

A často se trápí i naše děti. Můžeme je ale naučit, že mají možnost volby, jak dění kolem sebe vnímat. Samotný výsledek jejich myšlení je čistě v jejich režii. Jen jejich vnímání a myšlení rozhoduje o tom, jak danou situaci vyhodnotí.

Postoj k selhání má hodně co do činění s tím, jak se k nám chovali rodiče, učitelé a další tzv. autority během dospívání. Dětský mozek nasaje všechny informace a podněty jako houba a v budoucnu je dokonale vytáhne zpět a použije, bohužel.

Málokdo z nás měl tu výsadu, že za chyby a prohřešky nebyl kárán. Proto se musíme v rámci zvýšení svých hranic prát a hrdě přijímat všechny útrapy. Chceme od života více, proto se jako lvi pobijeme se vším.

Většinou nebudeme mít možnost ovlivnit události kolem nás, ale vždy můžeme ovlivnit to, jak na ně budeme reagovat.

Vzít životní překážky a přeměnit je ve svou výhodu. Ovládat, co přeměnit jde, a přijmout, co přeměnit nejde.

„Jen velmi málo je ptřeba ke šťastnému životu – to všechno je v tobě, ve tvém způsobu myšlení.“ Marcus Aurelius

Jak říkají stoici: „Jediné, co můžete mít vždy pod kontrolou, je vaše vnímání a myšlenky.“

„Jsi naprostá nula!“

Pokud vás někdo urazil, ponížil, ztrapnil… Je to jen proto, že jste to sami připustili. Když se podíváme na uvedený příklad, stalo se jen to, že nějaký člověk ve vašem okolí vyslovilo pár slov o vaší osobě.

Shluk zvuků. A to je vše. Důležité je, jak na to budete sami reagovat.

Pokud vy sami nedovolíte, ať se vám kdokoli dostane pod kůži, nikdy se tak nestane. Když vám někdo řekne, že jste naprostá nula, můžete si uvědomit, že řekl jen pouze tři slova. Absolutně neškodná tři slova, už zmíněný shluk zvuků.

Problém je, jak k tomu přistupuje vaše vnímání a myšlení. Pokud se s tvrzením hned ztotožníte, bude mít na vás negativní dopad. Ve vaší hlavě  může vypadat např. takto: „Ano, má pravdu, jsem naprostá nula, nic jsem nedokázal, nezasloužím si současný plat, partnera, kamarády…“

Tato reakce je ale čistě vaše dobrovolné rozhodnutí. Na stejná tři slova se dá ale reagovat i úplně jinak.

„Jsi naprostá nula.“

„Hm, dobře pro tebe.“

A tím končíte. Žádné unáhlené závěry a sebedestruktivní myšlenky. Berete to jako štěkot psa. Když na vás začne pes štěkat, je vám jasné, že se mu nelíbíte, ale určitě se tím nebudete trápit.

Nezapomeňte na to, že vše, co se děje kolem vás, není dobré ani špatné. Prostě se to děje. Až vaše vnímání a myšlení rozhoduje o tom, jak danou situaci vyhodnotíte.

Jak radí stoici, snažte se vybudovat vnitřní citadelu. Pevnost, kterou máme v sobě, a kterou žádné vnější zásahy nemohou nikdy rozbořit.

„Úspěšný člověk dokáže dát událostem vlastní barvu… Vše, co se mu přihodí, obrátí ku svému prospěchu.“ Seneca

Celý život se budete potýkat s překážkami a problémy. Tak to prostě je. Bezproblémový život neexistuje.

Nečekaná oprava auta, vyhazov z práce, snížení platu, nový arogantní šéf, rozchod s partnerem, velký doplatek na elektřinu, problémy v podnikání, náhlé onemocnění, úmrtí v rodině… A seznam může pokračovat.

Tyto problémy známe všichni. Buď se nám již staly nebo se určitě stanou.

Nebuďte optimisté, kteří žijí s hlavou v oblacích a nedokáží si připustit, že se něco podobného může stát i jim.

Buďte na to připraveni a berte každou překážku v životě spíše jako příležitost než problém, ze kterého se hned sesypete jako domeček z karet.

Za každou situací hledejte způsob, jak z ní vytěžit maximum. Snížili Vám v práci plat? Je to pro Vás příležitost se podívat blíže na své výdaje. Možná zjistíte, že za některé věci utrácíte zbytečně moc peněz. Nebo můžete využít tuto situaci jako motivaci pro hledání nové práce, zatímco máte tu svou prozatím jistou.

Nejste optimisté, kteří ve všem vidí pouze dobré věci. Tak to není. Vidíte věci přesně takové, jaké jsou. Ano, snížili Vám plat. Je to nemilá skutečnost, nic pozitivního. Ale místo toho, abyste se litovali nebo neustále nadávali, postavíte se překážce čelem. Využijete její skrytou příležitost a začnete jednat.

Problémy a překážky se Vám budou stavět po celý život. To nezměníte. Můžete ale změnit způsob, jak k nim budete přistupovat. Buďte připraveni na nejhorší a očekávejte to nejlepší.

Líbí se vám takový postoj k životu? Mně ano. Proto mě tolik oslovil zmiňovaný článek https://www.primulus.cz/3-rady-pro-lepsi-zivot-aneb-stoicismus-v-praxi

Na internetu také koluje krásný příběh o mudrci a jeho koni. Možná jste ho už četli, třeba v příspěvku „Co by bylo, kdyby…“ A pokud ho neznáte, určitě stojí za přečtení a zamyšlení.

Mudrcově rodině se zaběhl jediný kůň. Všichni z vesnice jej litovali, ale on sám pravil: “Nikdy nevíte, co je dobré a co je špatné”. A skutečně. Brzy se kůň vrátil a přivedl s sebou i kobylu. Tak všichni mudrcovi blahopřáli. Ale ten opět pravil: “Nikdy nevíte, co je dobré a co je špatné”. Tak nejen mudrc, ale i mudrcův syn mohl jezdit na koni. Kobyla byla ale divoká a mudrcův syn nezkušený a tak spadl a zlomil si nohu. Opět je všichni litovali, ale mudrc opět pravil: “Nikdy nevíte, co je dobré a co je špatné”. A skutečně, přišli verbíři a vzali všechny zdravé mladíky z vesnice do války.

Tento příběh je nekonečný a každému z nás jej píše život sám. Opravdu nikdy nevíme co je dobré a co je špatné. Mnohdy se zbytečně rmoutíme nad ztrátou, ale také se mnohdy předčasně radujeme ze zisku.

Ale stále jsme to my, kdo rozhoduje, jak budeme danou situaci vnímat.

Máme možnost výběru!

Pokud může článek pomoci někomu ve vašem okolí, sdílejte.

Renata Slavíková
„Jsem průvodkyně nástrahami rodinného a školního života. Pomáhám rodičům školáků a studentů nahlédnout do dětské duše, aby mohli pochopit „PROČ“  a najít cestu „JAK“ …    Jsem také autorkou e-booků "Velká kniha pro rodiče - Teenager", "Jak (ne)mluvit s teenagery, aby nás brali...", "Proč tresty nefungují aneb Tajemství výchovy teenagerů", "Proč se dětem ve škole nedaří? aneb I Albert Einstein měl poruchu učení!" Můj příběh si můžete přečíst tady >>               

Pomoc můžete hledat tady nebo v článcích na blogu.

Pětadvacítka pro rodiče (nejen) teenagerů

aneb

Malé rady s velkými účinky

Jak vycházet se sými teenagery? „Pětadvacítka“ je povolený minitahák, kde jsou pro rodiče sepsané malé rady s velkými účinky. Máte rádi AHA momenty? Tak si  zdarma stáhněte svou Pětadvacítku:)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.